Prezentowane we wrześniu wyniki badania Sales Excellence, przeprowadzonego przez firmę Simon & Kucher pokazały, że tylko 15% badanych firm osiągnęło wszystkie cele sprzedażowe w 2015 roku. Co hamuje realizację planów w tych firmach? I jakie najlepsze praktyki zastosować, aby osiągnąć ponadprzeciętne wyniki?
Konferencja organizowana we wrześniu przez Harvard Business Review poświęcona była kwestiom tworzenia wygrywającej oferty wartości. Głównym gościem konferencji był Alex Osterwalder, uznawany za jednego z czołowych myślicieli biznesowych na świecie. Znany jest jako autor bestsellera „Tworzenie modeli biznesowych”. To podręcznik, który w wyjątkowo przystępny sposób podaje narzędzia do projektowania modeli biznesowych.
Oprócz głębokiego przekonania do tego, jak bardzo narzędzia Osterwaldera sprawdzają się w praktyce, z jego wystąpienia wyniosłam jeszcze parę wniosków:
Modele biznesowe nieuchronnie się dezaktualizują. Jeśli jesteśmy w momencie, gdy nasz biznes dobrze idzie, myślmy już o przyszłości. Zastanawiajmy się, jak będzie się musiał zmienić nasz model, abyśmy mogli nadal utrzymywać przewagę konkurencyjną.
Biznes plany są dobre do egzekucji strategii w firmach dojrzałych. Jeśli dopiero zaczynamy działalność, lub pracujemy nad nowym modelem biznesowym w obecnej firmie, bądźmy gotowi na to, że nasz biznes plan legnie w gruzach przy pierwszym zderzeniu z rzeczywistością. Przygotujmy się na to, żeby próbować, testować i szybko korygować pomysły. Dotyczy to również biznes planów.
Jeśli chcemy robić innowację – czy to w małej, czy w dużej firmie, przestańmy myśleć o samym produkcie. Myślmy od razu o całym modelu biznesowym, który ma dostarczyć określoną wartość klientowi.
Badajmy klientów. Jeśli chcemy stworzyć dla nich wartość w ofercie, musimy do nich wychodzić i nieustannie z nimi rozmawiać. Ale uwaga! Nie pytajmy o deklaracje i opinie, tylko o fakty. Zadawajmy proste pytania: czego używają, dlaczego używają, dlaczego nie używają. Do nas należy wyciągnięcie właściwych wniosków.
Nie ma innowacji bez porażek. I nie ma innowacji bez odpowiedniej kultury organizacji, która wyraża zgodę na próby i na naukę na błędach.
Słuchając Alexa Osterwaldera przypomniała mi się maksyma innego wielkiego autorytetu – Ingvara Kamprada, twórcy IKEI, który powtarzał, że „najgorszą trucizną jest poczucie osiągnięcia celu”. Sukces w biznesie rodzi się nieustającego pytania, co można zrobić lepiej.